کیست تخمدان

کیست تخمدان

کیست تخمدان در اثر تجمع مایع در داخل تخمدان به وجود می آید . خود تخمدان ها در حالت طبیعی تقریبا به اندازه بادام یا کوچکتر می باشند . هر ماه تخمک شروع به رشد می کند و اطراف آن مایعی تجمع می یابد و وقتی به اندازه ۱ یا ۱٫۵ سانتیمتر می رسد ، می ترکد و تخمک را آزاد می کند . وقتی این فرآیند اتفاق نیافتد این مایع بیشتر جمع می شود و تبدیل به کیست تخمدان می شود . کیست تخمدان از توده های شایعی هستند که در گزارشات سونوگرافی مشاهده می شود .

کیست-تخمدان

کیست-تخمدان

علائم کیست تخمدان

بیشتر کیست های تخمدان بی علامت هستند بخصوص در خانم های کمتر از سن یائسگی و ۵۰ سال کیست ها از نوع خوش خیم هستند .
اندازه کیست تخمدان
اندازه کیست مهم می باشد . طبق تعریف کلی ، کیست های کمتر از ۳ سانتیمتر کیست محسوب نمی شوند . معمولا در گزارشات سونوگرافی اندازه این کیست ها بین ۲ تا ۳ سانتیمتر هستند که جای نگرانی نیست و نیاز به درمان ندارد . کیست های بیشتر از ۳ سانتیمتری نیز بیشتر خود به خود از بین می روند . برخی از کیست ها از نوع اندومتریوزی هستند که به ان کیست های شکلاتی می گویند . که بسیار یافته مهمی است و در صورتی که فرد علائمی مانند درد بخصوص در هنگام رابطه جنسی داشته باشد ، حتما باید به پزشکی مراجعه کند که در زمینه آندومتریوز تخصص و تبحر داشته باشد مراجعه کند.

 تقریبا تمام مواردی که برای درمان توصیه به جراحی می شود می توان با لاپاراسکوپی آن را انجام داد برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۸۱۹۲۷۴۸-۹تماس بگیرید . برای ارتباط با دکتربه اینستاگرام مراجعه کنید.

کیست تخمدان در دختران 

تخمدان پلس کیستیک بیماری شایعی است که گریبانگیر دختران جوان شده است و آنها را با مشکلات باروری مواجه کرده است . در گذشته این بیماری فقط در خانم های چاق مشاهده می شد اما امروزه دختران جوان حتی در سنین ۱۷ سالگی به آن مبتلا می شوند .
بسیاری از کیست ها خوش خیم بوده و جدی نیستند و مشکل خاصی ایجاد نمی کند بنابراین جای نگرانی نیست . بیشتر کیست ها از نوع ساده می باشد که بدون تحت نظر گرفتن و درمان خاصی خود به خود از بین می روند . البته در صورتی که در سونوگرافی این کیست مشاهده شد حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا نوع آن تشخیص داده شود .

انواع کیست تخمدان

۱٫ کیست ساده
همانطور که اشاره شد این نوع کیست جدی نیست و نیاز به درمان خاصی ندارد .
۲٫ کیست درموئید
این نوع کیست ها معمولا از نوع خوش خیم هستند و داخل آنها ممکن است دندان یا مو و .. دیده شود . این کیست ها بدون اینکه عارضه جدی ایجاد کند می توان از بدن خارج کرد .
۳٫ کیست آندومتریوما
برای بررسی این کیست ممکن است پزشک از آزمایشات دیگری برای تشخیص دقیق تر تجویز کند .
به طور کلی ممکن است کیست از نوع شایعی است و نیاز به جراحی باشد .

جراحی کیست تخمدان

در صورتی که تنها راه درمان جراحی باشد بهترین روش لاپاراسکوپی می باشد . تقریبا تمام مواردی که برای درمان توصیه به جراحی می شود می توان با لاپاراسکوپی آن را انجام داد . در این روش ابتدا چند برش کوچکی در شکم ایجاد می شود . سپس ابزاری به نام لاپاراسکوپ که مجهز به دوربین می باشد وارد شکم می شود و کیست خارج می شود . این روش عوارض کمتری نسبت به عمل باز دارد :
• امکان چسبندگی کمتری وجود دارد .
• باروری فرد حفظ می شود و فرد می تواند بعد از گذشت تقریبا یک سال با مشورت پزشک خود باردار شود .
• به دلیل برش های کوچک فرد بعد از عمل درد کمتری دارد .
• دوره نقاهت کوتاهتری دارد و بیمار می تواند سریعتر به زندگی عادی خود بازگردد .
• امکان حفظ تخمدان وجود دارد و بدون اینکه تخمدان آسیبی ببیند می توان کیست را خارج کرد .
• روش کم تهاجم می باشد .

آیا کیست تخمدان درمان دارویی دارد ؟

معمولا کیست تخمدان درمان دارویی خاصی ندارد . در بسیاری از موارد قرص های ضد بارداری برای درمان این کیست ها تجویز می شود که موثر نمی باشد . در واقع این دارو برای پیشگیری از ایجاد کیست تخمدان می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *