پولیپ کولون

پولیپ کولون

پولیپ کولون، توده های کوچکی هستند که در داخل روده کوچک تشکیل می شوند که در بزرگسالان و بعد از پنجاه سالگی بسیار شایع می باشد. این پولیپ ها اغلب منجربه بروز علامت و نشانه ای نمی شوند، اما احتمال سرطانی شدن آن ها وجود دارد، که در چنین مواردی باید نسبت به درآوردن آن ها اقدام شود.

تشخیص پولیپ روده

فوق تخصص گوارش، هنگام انجام تست های غربالگری جهت بررسی سرطان کولون و رکتوم، متوجه وجود پولیپ کولون خواهد شد.

تست های غربالگری سرطان، تست هایی هستند که جهت تشخیص سرطان در مراحل اولیه و قبل از ظاهر شدن علائم، انجام می شوند. برخی از این قبیل تست ها عبارتند از:
کولونوسکوپی

جهت انجام این تست، لوله ای باریک و ظریف، وارد مقعد و سپس کولون خواهد شد. دوربین متصل به این لوله، این امکان را برای پزشک فراهم می کند که به بررسی داخل کولون بپردازد.
در انتهای این لوله، ابزاری وجود دارد که امکان برداشتن تکه ای از از بافت از جمله پولیپ روده را فراهم می کند. سپس، پولیپ جهت بررسی های بیشتر از جمله سرطان و یا سایر مشکلات به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد.

تشخیص پولیلپ روده با کولونوسکوپی

تشخیص پولیلپ روده با کولونوسکوپی

– سیگموئیدوسکوپی

این تست نیز مشابه کولونوسکوپی می باشد با این تفاوت که در این تست، تنها امکان مشاهده بخشی از کولون وجود دارد.
– سی تی کولونوگرافی

سی تی کولونوگرافی که اصطلاحا کولونوسکوپی مجازی نیز نام دارد، توسط نوع خاصی از اشعه ایکس به نام سی تی اسکن انجام می شود. این تست، تصاویر دقیقی از کولون را در اختیار پزشک قرار می دهد.
– آزمایش مدفوع

مدفوع، نام دیگر حرکات روده ای است و جهت بررسی خون و یا سایر مشکلات در مدفوع تجویز می شود. در صورتی که این آزمایش، وجود ناهنجاری در کولون را نشان دهد، کولونوسکوپی از سوی پزشک تجویز خواهد شد.

عکس پولیپ روده

عکس پولیپ روده

آیا راهی جهت پیشگیری از تشکیل پولیپ کولون وجود دارد؟

جهت به حداقل رساندن تشکیل پولیپ روده و پیشگیری از بروز سرطان کولون، رعایت موارد زیر توصیه می شود:

  • داشتن رژیم غذایی کم چرب
  • مصرف هر چه بیشتر میوه، سبزیجات و فیبر
  • کم کردن وزن، به خصوص افرادی که چاق هستند و اضافه وزن دارند.
  • کنار گذاشتن مصرف دخانیات
  • محدود کردن مصرف الکل

درمان پولیپ کولون

پولیپ ها توسط ابزاری که در کولونوسکوپی مورد استفاده قرار می گیرد، برداشته می شوند. گاهی امکان برش پولیپ ها با ابزارهای ویژه نیز وجود دارد. اما در بیشتر موارد، نیاز به برداشتن و درآوردن پولیپ می باشد.

بعد از درمان، چه باید کرد؟

بهتر است هر چند سال یک بار، کولونوسکوپی به منظور بررسی تشکیل پولیپ های بیشتر، انجام شود. چرا که در برخی موارد، احتمال بازگشت مجدد پولیپ وجود دارد. در صورتی که احتمال سرطانی شدن پولیپ تشخیص داده شده باشد، به محض نمایان شدن باید نسبت به درآوردن پولیپ اقدام شود.
افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان کولون و یا رکتوم داشته اند و احتمال سرطانی شدن پولیپ برداشته شده، وجود داشته، بهتر است هر چند سال یک بار کولونوسکوپی انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *