لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

جراحی زیبایی فقط برای چهره، بینی و یا شکم نیست و از لابیاپلاستی برای زیبایی اندام های تناسلی استفاده می شود.

لابیاپلاستی چیست؟

عمل لابیاپلاستی نیز به منظور زیبا تر شدن و جوانتر شدن واژن انجام می دهند.

این که این جراحی در چه سن و شرایطی انجام می شود، به نظر پزشک و بیمار بستگی دارد. زیرا ممکن است خانمی به دلیل وراثت و یا مادر زادی دارای لابیاهای نا متناسب و یا نا متقارن باشند.

عمل لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که در آن ظاهر منورا و لابیا ها بازسازی و یا بهبود پیدا می کند. این بهبودممکن است به منظور افزایش و یا کاهش لابیاها صورت گیرد.

همچنین لابیاپلاستی نیز به منظور ایجاد تقارن در لبه های واژن نیز انجام می شود. انجام این جراحی سبب می شود تا خانم بعد از بهبودی از این جراحی زیبایی، احساس خوبی داشته و اعتماد به نفس پیدا نمایند.

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

چه خانم هایی لابیاپلاستی انجام می دهند؟

انجام جراحی لابیاپلاستی نیز در خانم های دارای سن های بالای 35 سال، که دارای زایمان های متعدد و یا لابیا های نامتقارن مادرزادی دارند، نیز انجام می شود. از دیگر دلایل مراجعه به جراح زیبایی زنان عبارتند از :

  • اصلاح نامتقارنی لابیا ها
  • اصلاح کلاهک نقطه جی
  • بازسازی ولو ها بعد از زایمان
  • کوچک کردن لابیاها : زیرا افراد زیادی به دلیل بزرگ بودن این لابیاها از نظر بهداشتی و یا در هنگام پوشیدن لباس های تنگ دچار مشکل می شوند.
  • بازگشت تحریک پذیری در خانم ها

سن مناسب برای انجام لابیاپلاستی چند سالگی است؟

انجام لابیاپلاستی سن مشخصی ندارد ولی اغلب بر روی زنان بین 20 تا 40 سال که خواستار این جراحی زیبایی هستند، انجام می شود. با این حال باید گفت که هیچ محدودیت سنی ندارد.

با این حال در خانم های باردار و خانم هایی که دخانیات مصرف می کنند و به بیماری های مقاربتی دچار هستند، انجام نمی شود.

Hypertrophy Labia majora یا هیپرتروفی لابیای ماژور

هیپرتروفی لابیای ماژور، همان بزرگی لابیا است. ظاهر واژن افراد با یکدیگر متفاوت است ولی دارای ساختار و ساختمانی یکسانی است. این که گفته می شود ظاهر واژن متفاوت است، صرافا به دلیل اندازه لابیاها است. برخی از خانم ها دارای لابیاهای کوچک و برخی دیگر دارای لابیاهای بزرگ هستند. که هر دو این موارد نیاز به درمان و جراحی دارند. به همین دلیل است که سالیانه خانم های زیادی اقدام به عمل لابیاپلاستی می نمایند. اما خانم هایی که دارای لابیا های نرمال هستند، نیز نیازی به انجام این جراحی ندارند مگر آن که ظاهر ولوشان تغییر کرده باشد. که این تغییر به دلیل زایمان و رابطه جنسی زیاد است.

در خانم هایی که به  هیپرتروفی لابیای ماژور مبتلا هستند، توصیه می شود که حتما جراحی لابیاپلاستی را انجام دهند.

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

علت بزرگی لابیا ها

بزرگی و نامتقارن بودن لابیاها دو علت عمده دارد، که ژنتیک و زایمان های متعدد است. دختران زیادی با عارضه بزرگی لابیا ها به دنیا میایند و نیاز به انجام جراحی لابیاپلاستی دارند. به گفته خانم دکتر آذری  متخصص زنان اصلا نباید از انجام این جراحی دوری کرده و یا خجالت زده باشند.

انواع زایمان های  متعدد نیز سبب می شود تا لابیاها ظاهر طبیعی خود را به مرور زمان از دست داده و به دنبال آن فرد با مشکلات بهداشتی و همچنین پوشیدن برخی از لباس ها رو به رو شود. پس به خانم های عزیز که زایمان انجام داده اند و لابیاهای بزرگ دارند توصیه می شود که حتما جراحی لابیاپلاستی انجام دهند. زیرا داشتن لابیاهای بزرگ دشواری های زیادی از جمله درد، مشکلات بهداشتی و همچنین کاهش اعتماد به نفس را در فرد ایجاد می کند.

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

روش های انجام لابیاپلاستی

روش های مختلفی برای انجام لابیاپلاستی وجود دارد که می توان با توجه به نوع جراحی و میزان جراحی زیبایی زنان از این روش استفاده نمود.

هدف همه این جراحی ها، رفع ایرادات ظاهری لابیا ها و افزایش اعتماد به نفس در فرد در زمان نزدیکی استت.

برخی از روش های لابیاپلاستی

TRIM RESECTION

در این روش با ایجاد برش های نازک و برداشتن میزان کمی از لابیاها، جراحی زیبایی انجام داد. در این روش با برداشتن میزان کمی از هر دو لبه، لبه ها را در یک خط مستقیم قرار داده و نزدیک به هم قرار می دهند. این روش جراحی زیبایی سبب می شود تا واژن ظاهری طبیعی داشته و فرد اعتماد به نفس پیدا کند.

جراحی کلیتوریس

کلیتوریس یک بافت نیم کره است که در بالای منافذ واژن قرار دارد. کلیتوریس وظیفه ایجاد احساس رضایت در رابطه جنسی را بر عهده دارد. در خانم هایی که دارای لابیاهای بزرگ هستند، ممکن است روی کلیتوریس پوشیده شود و خانم در حین رابطه جنسی از رابطه خود لذت نخواهند برد. پس با انجام این جراحی زیبایی واژن و یا لابیاپلاستی می توانید به راحتی از رابطه خود رضایت داشته باشد.

در این جراحی با کاهش کلاهک کلیتوریس و لبیاها ها می توان به هدف خود رسید.

با این کار چوچوله قدامی تغییر موقعیت داده به سمت داخل می رود.

لابیاپلاستی به روش VY یا Z

در این دو روش، با ایجاد برش هایی به شکل VY یا Z در بین لابیا ها، باعث تغییر ظاهر لابیا ها می شوند. در این روش تغییر رنگ و ظاهر لابیاها به بهترین روش تغییر می کند و فرد بعد از این جراحی هیچ گونه مشکلی نخواهد داشت.

در این روش از لابیاپلاستی، برش های کوچک و ظریف زده می شود و با این برش ها سبب ایجاد تغییر در لابیا شده و فرد از تمامی مشکلاتی که به دلیل داشتن لابیا های بزرگ داشته رهایی پیدا می کند.

برخی از دلایل جراحی لابیاپلاستی از این قرار است که فرد در هنگام پوشیدن لباس های تنگ و یا مایو، دچار مشکل شده و لابیا ها تحت فشار و آزار قرار دارند. این گروه از افراد باید این جراحی را انجام دهند. زیرا داشتن لابیاهای بزرگ بسیار برایشان آزار دهنده است. بعد از آن که جراحی لابیاپلاستی را انجام دهند، می توانند به راحتی و بدون هر گونه خجالتی لباس های تنگ مانند مایو بپوشیند. جراحی زیبایی واژن می تواند تغییر بسیار زیادی را در زندگی این افراد ایجاد نماید.

مراقبت های پس از لابیا پلاستی

خانم هایی که لابیاپلاستی را انجام می دهند بعد از جراحی این سوال بر ایشان پیش می آید که بعد از جراحی چه اقداماتی باید انجام دهند و چه مراقبت هایی نیاز می باشد .

در این جا باید گفت مراقبت های بعد از لابیاپلاستی امری بسیار مهم می باشد چون با انجام درست مراقبت های بعد از لابیاپلاستی می توان بر بهتر شدن نتیجه عمل افزود .

توصیه می شود بهبودی کامل لابیاپلاستی به مدت 6 هفته زمان به خود اختصاص می دهد ولی بعد از دو روز فرد می تواند فعالیت ها و کارهای خود را شروع کند و همه کارهای خود را انجام دهد . عمل لابیاپلاستی معمولا یک ساعت زمان نیاز دارد که بعد از 15 دقیقه پس از عمل بدن آغاز به بهبودی نواحی ژنیتال می کند این جراحی در بعضی از افراد یک الی دو ساعت به طول می انجامد . عمل زیبایی لابیا هیچ احتیاجی به بیهوشی ندارد و بیمار در هنگام جراحی به علت استفاده از بی حسی هیچ گونه دردی را احساس نمی کند .

عمل لابیاپلاستی احتیاج به یک ساعت زمان دارد  که بعد از 15 دقیقه بعد از عمل بدن آغاز به بهبودی نواحی ژنیتال می کند این جراحی در بعضی از افراد 1 الی 2 ساعت زمان نیاز دارد . عمل زیبایی لابیا هیچ گونه احتیاجی به بیهوشی ندارد و بیمار در هنگام جراحی به علت استفاده از بی حسی هیچ گونه دردی را احساس نمی کند .

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

بعد از لابیا پلاستی تحت هیچ شرایطی نباید از لباس های تنگ و جذب استفاده کرد . بهتر است از دامن و لباس های گشاد استفاده شود . برای اینکه ورم بعد از لابیاپلاستی کم شود توصیه می شود که از کمپرس یخ استفاده شود و جهت جذب خون و خونابه هایی که به علت جراحی اتفاق می افتد از پد زنانه استفاده شود . خانم هایی که جراحی لابیاپلاستی انجام می دهند بهتر است که از لباس های زیر مناسبی استفده کنند . بهتر است از صابون مخصوصی که به بانوان داده می شود روزی دو مرتبه ناحیه جراحی شده را شست و شو دهید و بعد از آن حتما به وسیله سشوار خشک شود . در صورت وجود ترشحات سفید رنگ می بایستی آن ها را خشک نمائید و از جمع شدن ترشح رطوبت نواحی خودداری کنید .

در هفته نخست بعد از لابیاپلاستی می بایستی ورزش های دراز مدت و یا کارهای سنگین انجام نداد بهتر است در روزهای اول بعد از لابیاپلاستی مخصوصا هفت روز اول خود را با فعالیت هایی همچون خواندن کتاب – برنامه های تلویزیونی یا انجام بعضی از فعالیت ها که احتیاجی به فعالیت خاصی ندارد سرگرم کرد .

بعد از دو روز از لابیاپلاستی می توان فعالیت های همچون رانندگی – آشپزی – بالا رفتن ویا پایین رفتن از  پله را انجام داد .

ولی می بایستی 72 ساعت بعد از لابیاپلاستی کارهایی مانند بلند کردن اجسام سنگین – جارو کردن – بلند کردن بچه – شنا کردن  و … را نبایست انجام داد .

نبایست داروهای ضد درد را بیشتر از حد خود مصرف کرد .

خانم هایی که دارای شغل می باشند بعد از چند روز می توانند کار خود را آغاز کنند  و فعالیت های خود را انجام دهند .

نبایست به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک از تامپون استفاده کرد . تنها کرم استروژن را که پزشک توصیه می کند باید استفاده شود.

برقراری رابطه جنسی و تمرینات کششی  4 الی 6 هفته ممنوع می باشد .

استفاده از ویتامین ها به مدت سه ماه بعد از لابیاپلاستی تجویز می شود چون روند بهبودی را سرعت می بخشد .

جهت پیشگیری از یبوست از سی لاکس استفاده شود تا بافت های بازسازی شده دچار فشار نشوند .

استفاده از آب لیمو تازه – پرتقال توصیه می شود که به صورت مرتب استفاده شود تا بهبودی به سرعت انجام شود امکان دارد فرد بعد از لابیاپلاستی یا واژینوپلاستی احساس ضعف کند که این مسئله بسیار عادی می باشد .

بعد از سه هفته می بایستی رابطه جنسی برقرار شود اما نبایست به صورت یک باره فعالیت جنسی را افزایش داد .

اگرچه قصد ورزش پیاده روی را دارید می بایست قدم های آرام برداشته شود و از پیاده روی تند خودداری کنید . از انجام ورزش هایی مانند دویدن – ایروبیک و یا تمرینات که امکان دارد ضربه بزند می بایست خودداری شود .

بهتر شدن زخم ها احتیاج به زمان دارد نبایست انتظار داشت که یک هفته بعد از لابیاپلاستی همه زخم ها خوب شوند .

در حالی که خونریزی حاد اتفاق افتد یا با بوی بد از واژن مواجه شدید می بایستی به پزشک خود مراجعه کنید .

در صورت وجود ورم لگن – ورم واژن می بایستی با جراح زیبایی زنان مشاوره های لازم را انجام داد .

توصیه های مهم بعد از لابیاپلاستی

همه داروهایی را که پزشک تجویز کرده است بیمار می بایستی استفاده کند .

بعد از لابیاپلاستی فرد نبایست به مدت یک ماه رابطه جنسی برقرار کند .

بعد از لابیاپلاستی فرد بایستی به مدت دو هفته از دوش آب گرم استفاده کرد .

بعد از عمل لابیاپلاستی فرد باید از استفاده از غذاهای پر نمک و چرب خودداری کند .

بهتر است بعد از لابیاپلاستی فرد غذاهایی حاوی فیبر و میوه های تازه و سبزیجات استفاده کند .

به مدت 30 روز فرد نباید فعالیت های سنگین ورزش را انجام دهد انجام فعالیت های سنگین روزانه بایستی بعد از 30 روز انجام شود .

بعد از لابیا پلاستی فرد بایستی پمادهای موضعی که پزشک تجویز کرده است استفاده کند تا  زخم ها زودتر بهبود پیدا کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *