درمان تنبلی تخمدان

بیماری تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک مانند بیماری دیابت بالاترین شیوع را دارد. این دو بیماری با یکدیگر مرتبط هستند. از چهار خانم یک نفر مبتلا به تنبلی تخمدان می شود، یعنی ۲۵ درصد که آمار بسیار بالایی است. به این ترتیب که زمانی که نوزاد دختری به دنیا می آید میلیون ها تخمک در تخمدان وی وجود دارد. بعد از بلوغ انتظار می رود هر ماه در وسط سیکل روز، چهاردهم یک تخمک آزاد کند . خانم هایی که مبتلا به تخمدان پلی کیستیک هستند داخل یک کیست یا کیسه این تخمک بزرگ می شود و آزاد نمی شود بنابراین داخل تخمدان می ماند به این ترتیب هر ماه یک کیسه ایجاد می شود پس از مدتی یک تخمدان پر از کیست های ریز ایجاد می شود در این مورد شاید تخمدان بزرگ نشده باشد بلکه یک جدار ضخیمی از این کیست ها که تخمدان صدفی نام می گیرد دور آن را فرا می گیرد. در هر حال تخمکی آزاد نمی شود. این افراد تخمک دارند ولی تخمک ها نابارورند و آزاد نمی شوند.

دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری ها و همچنین جراحی زببایی می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره ۲۶۳۲۹۶۲۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

علائم تنبلی تخمدان

  • فرد به علت عدم تعادل هورمون ها چاق می شود و بدن وی به درمان طبی ، ورزش و رژیم غذایی مقاوم می شود.
  • موهای زائد افزایش پیدا می کند.
  • سیکل های پریودهای نامنظم زیر ۲۱ روز و بالای ۳۵ روز را تجربه می کند.

دلیل تشکیل تخمدان پلی کیستیک

در دختران امروزی به دلیل اینکه دیرتر ازدواج می کنند و بارداری دیرتری دارند تخمک بعد از تخمک گذاری تحریک می شود و در اثر این تحریک ها ، این بیماری خود را بیشتر نشان می دهد.

درمان تنبلی تخمدان

درمان تنبلی تخمدان

درمان تنبلی تخمدان

درمان تخمدان پلی کیستیک شامل سه مرحله می باشد:

  • رژیم غذایی: شامل مصرف میوه جات و سبزیجات تازه ۵ بار در روز، مصرف آب فراوان، عدم مصرف چربی اشباع، مصرف چربی مایع به میزان کم، رعایت مصرف کربوهیدرات، عدم مصرف شیرینی جات و قند های ساده و کاهش مصرف کربوهیدرات های مرکب مانند برنج و نون
  • ورزش هوازی: چهار بار در روز هر بار ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به صورت دو، شنا و ایروبیک
  • درمان دارویی: مهم ترین روش درمان درمان دارویی است که در راس آن مصرف قرص های ال دی و جلوگیری و قرص متفورمین می باشد زیرا این بیماری از نظر ژنی با دیابت مرتبط است. با تجویز ال دی سعی بر این است تخمک گذاری مهار شود و تخمدان فرد آروم شود تا تخمک گذاری انجام ندهد و اگر تخمک گذاری انجام نشود کیست هم تشکیل نمی شود. در واقع تخمدان را در حالت سلامت نگه داشته می شود. البته تجویز قرص های ال دی و تمام قرص های هورمونی حتما باید تحت نظر پزشک جراح باشد زیرا مانند یک شمشیر دولبه عمل می کنند و می توانند علاوه بر درمان به بیمار نیز آسیب برسانند و اگر فرد سردرد میگرنی، سابقه لخته شدن خون، دیابت و فشار خون بالا، زمینه ژنتیکی، سابقه سکته مغزی در بستگان درجه یک را داشته باشد جزو موارد ممنوعیت استفاده از دارو می باشد که باید در مصرف آن با پزشک مشورت کند.

عوارض خطرناک تخمدان پلی کیستیک و پیشگیری از آن

تخمدان پلی کیستیک زمینه ابتلا به سرطان را در بافت های وابسته به هورمون فراهم می کند. اولین بافتی که درگیر می شود بافت آندومتر رحم است که با هر بار پریود این بافت خون ریزی می کند و یک بافت جدید تشکیل می شود و اگر این پریود بی موقع اتفاق بیفتد ممکن است بافت به سمت ضایعات سرطان برود و علاوه بر اینکه درمان سخت تر می شود شانس باروری بیمار نیز کمتر می شود. علائم سرطان تخمدان خیلی دیر رویت می شود و زمانی که پزشک تشخیص می دهد که سرطان به همه بافت ها سرایت کرده. با یک تشخیص و اقدام به موقع می توان این بیماری را پیشگیری و از بروز آن جلوگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *